Image Alt

Keramika

Kırıklardan Yeni Bir Hayat Tasarımı: Kintsugi

“Yaşanan her şey değerlidir”

Japonlar 15. yüzyıl başlarında “Yaşanan her şey değerlidir.” düşüncesiyle kırılan seramiklerini altınla birleştirip, eşyaların yaşanmışlıklarıyla birlikte daha değerli olduğu bir sanat dalı geliştirmişler.

Japon kültürüne ait bir düşünce olan bu cümleden hareketle hayatımızdaki bir çok olaya bakış açımızı değiştirebiliriz. Kırık seramikler aslında bizim hayal kırıklıklarımıza benzer. Hayal kırıklıklarından sonra toparlanmak, yeniden hayata dönmek çok zor olabilir. Fakat kendimizi iyi tanır, kırılan yerlerimizi doğru onarabilirsek, hatalarımızdan ders alıp, aynı yerlerden yeniden kırılmazsak hayatta bir çok başarının kapısını açmış oluruz. Hayal kırıklıklıklarımız, hatalarımız ve hasarlarımız aslında bizim gücümüzün geldiği esas noktalardır.

Bu felsefeden esinlenerek oluşturduğumuz koleksiyonumuzla Japonların bu değerli felsefesine atıfta bulunmak istedik. Ve hikayesini de sizinle paylaşmak istedik. Umarız, hatalarımızdan aldığımız dersler bizlere güç, başarı ve kaliteli bir yaşam olarak döner.